Pirms pāris dienām lasīju par problēmām ar biļešu kontrolieriem, kas prasot uzrādīt biļetes arī cilvēkiem, kuri stāv pieturā un gaida, iespējams, citu transportu. Par neuzrādītu biļeti kontrolieri esot apsaukājuši cilvēku un viņam situši. Vai tas ir normāli?

Nedomāju vis, taču attiecīgajā raktā atsauksmes bija ļoti dažādas - likās, ka diskutē pasažieri ar kontrolieriem. Viens saka, ka kontrolierus vajadzētu sasiet un pašiem ar kādu aparātu pa galvu sadot, cits atkal saka, ka tas ir normāli, ja kontrolieris prasa biļetes uzrādīt, kāpjot ārā no trolejbusa arī varbūtējiem trolejbusa pasažieriem, kuri, iespējams, ir paspējuši izskriet ārā, neuzrādot biļeti. Nu, un tā tālāk...

Katrā ziņā man tas šķiet pilnīgs absurds, ka es, ejot garām autobusa pieturai, būtu spiesta uzrādīt biļeti par braucienu, kuru nemaz neesmu veikusi, piedevām saņemt vēl aizkarošas piezīmes un - vēl vairāk - saņemt sitienus. Es jau saprotu, ka tagad valstij naudas ir maz un arī kontrolieriem ir uzstādījums dabūt naudu par katru cenu no pasažiera, kurš nav spējīgs uzrādīt biļeti par braucienu. Protams, ka tas ir slikti braukt pa zaķi un cerēt, ka tevi neuzķers, taču es saprotu arī cilvēkus, kuri to dara vai ir spiesti tā riskēt, lai nokļūtu uz mājām vai darbu.

Pie šī brīža finansiālās situācijas, kas ir vairumam iedzīvotāju, cilvēku vienkārši nav spējīgi samaksāt par biļeti 60 santīmus. Ja dienā jābrauc turp un atpakaļ uz darbu un ja izdodas to izdarīt ar viena transportlīdzekļa izmatošanu, tad dienā transportā vien izdod 1,20 latus. Mēnesī jau sanāk tērēt 36 latus; uz diviem strādājušajiem sanāk jau 72 lati, bet, ja ģimenē vēl ir bērns, kuram ir jābrauc uz skolu, tad rēķiniet, ka ģimene mēnesī tikai transportā tērē 108 latus. Protams, šie aprēķini ir neprecīzi, jo katrā ģimenē ir savādāk un dažs labs iet ar kājām, cits pērk e-talonu ar atlaidi, bet, rupji rēķinot, mēnesī transportā aiziet ļoti daudz naudas. Un, ja nav iespējas samaksāt šādu summu par transportu, bet uz darbu vai skolu ar kājām nav iespējams aiziet, tad cilvēki ir spiesti riskēt un cerēt, ka neviens viņus nepieķers.

Es, protams, nevienu nemudinu braukt "par zaķi" - par biļetēm ir jāmaksā un likums paliek likums, par kura pārkāpšanu jebkuram draud sods, taču ir arī cilvēki, kuriem nesanāk to ievērot, un es saprotu arī viņus.

Taču atgriežoties pie tēmas par nepieklājīgajiem un uzmācīgajiem kontrolieriem, es uzskatu, ka par katru šādu gadījumu, kad pasažieris ir cietis no kontrolieru vardarbības, būtu jāsauc policija un jāraksta iesniegums, jo, lai cik kontrolieris svarīgs justos savā darba vietā, viņam nav tiesību aizskart cilvēku.

Man brālis stāstīja par atgadījumu, ka viņš, tikko iekāpis trolejbusā, devies pirkt biļeti un viņu pa ceļam apstādinājusi kontroliere, kura prasīja uzrādīt biļeti, nemaz neņemot vērā, ka viņš ir gājis pirkt biļeti un likusi uz vietas samaksāt trīs latus kā bezbiļetniekam. Tas arī man liekas absurds - nu, kā var bērnam likt maksāt trīs latus lielu sodu, ja tikko ir bijusi autobusa pietura, kurā cilvēki, kāpjot iekšā, nemaz netiek līdz autobusa šoferim, lai samaksātu par biļeti, jo tiek apstādināti pusceļā un spiesti maksāt sodu?

Mīļie kontrolieri, esiet mazliet cilvēcīgāki un nedomājiet, ka jūs esat policisti, kuriem ir tiesības autobusā darīt visu, kas ienāk prātā, kā arī, ja jūs esat iekāpis autobusā, lai pārbaudītu biļetes, tad skatieties uz pieturām, kurās cilvēki kāpj iekšā un ļaujiet iegādāties biļetes par 60 santīmiem, nevis neuzklausot liekat maksāt bargus sodus. Nu, nedzīvo jau Latvijā tikai meļi un noziedznieki, kuri pa visām varītēm vēlas piečakarēt valsti un nemaksāt par biļetēm!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!